اخبار و رویدادها > باز شدن پای پتوی قاچاق به بازار شیراز / خبرگزاری تسنیم

 

قاچاق موبایل و لوازم برقی در پوشش پتو

 

 

خبرگزاری تسنیم 

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱

یکی از کالاهای قاچاق که این روزها در بازار عرض‌اندام می‌کند پتوهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد است که شاید تن مصرف‌کننده را در سرمای این زمستان گرم کند اما گرمای اشتغال را در کارخانه‌های داخلی به سردی کشانده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی اتحادیه پتوفروشان و فرآورده‌های اسفنجی شیراز، یکی از کالاهایی که این روزها در بازار عرض اندام می‌کند و البته از راه قاچاق پای خود را در دل این بازار باز کرده، پتوهایی است که در طرح‌ها و رنگ‌های دلفریب اما بی‌کیفیت و غیراستاندارد، پیش چشم مشتری خودنمایی می‌کند، پتوهایی که شاید تن مصرف‌کننده را در سرمای این زمستان گرم کند اما گرمای اشتغال را در کارخانه‌های بسیاری از بین می‌برد و چراغ روزی خیلی از کارگران را خاموش می‌سازد.

رئیس اتحادیه پتوفروشان و فرآورده‌های اسفنجی شیراز با بیان اینکه پتوی قاچاق 2 معضل بزرگ را در جامعه ایجاد می‌کند، گفت: اولین معضل پتوهای قاچاق، معضل اقتصادی است که در قالب تعطیلی کارخانه‌های تولیدکننده پتو و بیکاری کارگران جلوه‌گر می شود.

علی ذاکر عباسعلی افزود: دومین معضل اما مستقیم به خود مصرف‌کننده پتوی قاچاق برمی‌گردد و این افراد بهای بسیار گزافی را برای خرید پتوهای به ظاهر ارزان قاچاق می‌پردازند و آن بها، سلامتی‌شان است.

وی با اشاره به فعالیت بالغ بر 8 کارخانه تولید پتو در سطح کشور، اظهار داشت: در هرکدام از این کارخانه‌ها بالغ بر 500 نفر نیروی کار فعالیت می‌کنند که در صورت عدم فروش تولیداتشان در بازار یا با بیکاری مواجه می‌شوند و یا با تعطیلی کارخانه که در نهایت چند هزار خانواده تحت تاثیر مصرف پتوی قاچاق از درآمد مورد نیاز خود برای تامین معاش محروم می‌شوند.

ذاکر عباسعلی در تشریح آثار منفی استفاده از پتوهای قاچاق بر روی سلامت افراد نیز ابراز کرد: پتوهای قاچاق عمدتاً از مواد پلی استر درجه 3 ساخته می‌شود که خود این مواد پلی استر از بازیافت ظروف نوشابه و آب معدنی به صورت غیربهداشتی به دست می‌آید.

در واقع نخ استفاده شده در پتوهای قاچاق، نخ های طبیعی و پلی‌استرهای تولید شده از مواد اولیه درجه یک نیستند؛ بلکه پلی استرهای درجه 3 است که استفاده از آنها سبب بروز حساسیت‌های پوستی و تنفسی در مصرف‌کنندگان می‌شود و در بلندمدت سلامتی آنها در معرض خطرات جدی قرار می‌گیرد.

این فعال صنفی درباره استفاده از پتوهای قاچاق به عنوان پوشش کالاهای قاچاق دیگر نیز بیان کرد: مشکل دیگری که پتوهای قاچاق دارد این است که عملاً آن ها به عنوان پوششی برای قاچاق کالاهایی مثل موبایل و تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای فرد قاچاق‌کننده، کیفیت آنها به هیچ وجه مهم نیست.

 

 

 
 
 
بازگشت